en
pl

Na MTP nikogo już nie dziwi, że nagrody za innowacyjne produkty coraz częściej odbierają polscy inżynierowie. Prawie wszystkie produkty nagrodzone podczas ostatniej Gali Złoty Medal - Wybór Konsumentów to efekt pracy polskich firm.

 

Nie jesteśmy już krajem, w którym odtwarza się tylko gotowe rozwiązania lub produkuje je na zlecenie globalnych firm. Polskie przedsiębiorstwa coraz częściej podbijają zagraniczne rynki dzięki swoim patentom. Konsumenci to widzą i coraz częściej doceniają. Potwierdzają to złoci medaliści MTP, wyróżnieni dodatkowo przez końcowych odbiorców.

 

Polska myśl techniczna

 

Polscy inżynierowie mają swoje patenty, m. in. na poprawę warunków bezpieczeństwa w pracy. Wykrywarka kolizji na drodze maszyna - człowiek AWIA Horyzont® System, wyprodukowana przez firmę ENTE z Gliwic, zaczyna robić karierę za granicą.

 

- AWIA Horyzont łączy w sobie kilka prostych zasad fizyki i wykorzystuje właściwości zasad materiałów elektronicznych. Urządzenie działa bardzo szybko, bo wykorzystuje innowacyjne technologie półprzewodnikowe. Obliczenia następują w czasie 56 mikrosekund, a urządzenia konkurencyjne potrzebują kilka sekund. W tym czasie pojazd, który przejeżdża na terenie zakładu z prędkością 20 km/h pokonuje drogę kilkunastu metrów i stanowi realne zagrożenie dla pracowników. Często operator wózka z powodu ładunku ma ograniczoną widoczność. Dzięki systemowi AWIA można zatrzymać taki wózek znacznie szybciej - mówił Roman Ogaza, konstruktor w firmie Ente.

 

Kolejny przykład to dekoder Cyfrowego Polsatu. - EVOBOX jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które może zastąpić wiele skrzynek zajmujących miejsce w domu. Nie jest to tylko dekoder dedykowany do odbioru kanałów satelitarnych, umożliwia odtwarzanie zdjęć z wakacji, korzystanie z radia internetowego czy serwisów online. To produkt dla użytkowników z każdej grupy wiekowej - dla osób poszukujących nowinek technicznych oraz takich, które są mniej zainteresowane nowościami, ale cenią sobie wygodę - mówił Adam Klementowicz, konstruktor dekodera Cyfrowego Polsatu.

 

Użytkownicy są przyzwyczajeni, że elektronika otaczająca ich w domach została wyprodukowana przez globalne koncerny. Tymczasem EVOBOX powstał nad Wisłą. - Miałem przyjemność pracowania przy tym projekcie w gronie polskich inżynierów. Cały projekt powstał w grupie kapitałowej Cyfrowego Polsatu - podkreślał konstruktor dekodera EVOBOX PVR.

 

Potrzeba inspiracją do tworzenia

 

Nowoczesny sprzęt to także codzienność w medycynie. O polskich egzoszkieletach do rehabilitacji już słyszeliśmy. Teraz słyszymy o kolejnych rozwiązaniach, ułatwiających powrót do zdrowia. Na przykład o Zestawie Rehabilitacji Kardiologicznej AsTER, innowacyjnym systemie przeznaczonym do prowadzenia rehabilitacji grupowej, zapewniającym indywidualny przebieg treningu wraz monitorowaniem EKG dla każdego z pacjentów.

- W medycynie taniej jest zapobiegać niż leczyć. Rehabilitacja to także forma zapobiegania. Zawsze jest ryzyko, że pacjent z incydentem kardiologicznym może wrócić do szpitala na ostry zabieg. Dlatego lepiej to ryzyko zminimalizować. Polska kardiologia radzi sobie swietnie we współczesnym świecie. My ją wspomagamy nowoczesnym sprzętem od 30 lat - mówił Andrzej Wrześniowski, prezes firmy ASPEL z Zabierzowa.

 

Jak powstają innowacyjne produkty? - W odpowiedzi na potrzeby rynku. Nasz miernik bezprzewodowy jest częścią większego systemu. Może oczywiście służyć samodzielnie jak miernik energii wpływającej i wypływającej z obiektu, ale jego głównym założenie jest współpraca z instalacjami fotowoltaicznymi. Wtedy jest po prostu oczami inwertera fotowoltaicznego - mówił Mariusz Pałubicki, konstruktor firmy SPIRVENT, producenta nagrodzonego bezprzewodowego monitora energii Watta.

 

Nie tylko elektronika

 

Innowacje to nie tylko elektronika. Nowe rozwiązania coraz szerzej wkraczają do tradycyjnych branż i sektorów gospodarki. Wydawałoby się, że takim kanistrze nie da się już wymyślić nic innowacyjnego. A jednak: - Z zewnątrz tego nie widać, ale nasz nagrodzony produkt powstał w technologii wielowarstwowej. Ma warstwę ochronną, czyli barierę zapobiegającą utlenianiu i chroniącą przed migracją agresywnych substancji do otoczenia. Nasze opakowania służą różnym branżom. Od chemii po przemysł spożywczy - mówił Piotr Stachowicz, członek zarząd firmy Suwary.

 

W rolnictwie też trwa wyścig na nowości. - Nasza odmiana kukurydzy Rosomak jest idealnie przystosowana do uprawy w polskich warunkach. Wyróżnia ją bardzo dobry wzrost początkowy i tolerancja na suszę. Jest także wolna od GMO, co docenili konsumenci przyznając nam swoją nagrodę. Dzięki temu wyróżnieniu dowie się o niej więcej plantatorów - mówił Henryk Cygert, konstruktor w Hodowli Roślin Smolice.

 

Medal jak paszport

 

A jak Złoty Medal - Wybór Konsumentów postrzegają inni laureaci? - Z tą nagrodą łatwiej jest przebić się na rynku - mówił Zenon Sztobryn, prezes i właściciel firmy Pionart, nagrodzonej za System szalunkowy Rhino.

- Ludzie po prostu pytają o tę nagrodę. Złotych medalistów wspiera cały system promocji MTP, co jest dla nas bardzo ważne. Zdarza nam się, że klienci zaczynają z nami rozmowę właśnie od  tego wyróżnienia. Z kolei Wybór Konsumentów to już prawdziwa elita medalistów - dodawał Piotr Stachowicz, członek zarząd firmy Suwary.

Roman Ogaza podkreślał, że Złoty medal da firmie Ente z Gliwic lepszą rozpoznawalność, nie tylko w Polsce. - Firmy zagraniczne zaczynają już pytać o nasz produkt - dodał konstruktor.

 

Filmy i wywiady z Gali Złoty Medal - Wybór Konsumentów

>>GALERIA<<
 

>>OBEJRZYJ<<